Odpar vody – tepelné čerpadlo se zaplatí za rok provozu.
Teplota vody – kolik tisíc Kč ušetříte snížením o 2 °C.
Zakrytí hladiny – úspora i pro bazény se zastřešením.
Bazény s přelivem – víte, že máte dvojnásobnou vodní plochu?
Filtrační čerpadlo – musí pořád běžet na plný výkon?
Souhra čerpadel – filtrační čerpadlo zvyšuje spotřebu tepelného. Ale nemusí.
Pozor na čísla výrobců – uvádějí to, co v realitě pokulhává.
Okamžitá řešení – jak ušetřit teď hned?
Představte si, že vaříte omáčku. Jak dlouho trvá, než ji přivedete k varu. A jak dlouho potrvá, když ji potom budete chtít zredukovat – tedy nechat její část odpařit?
Je v tom rozdíl.
Je totiž 540x energeticky náročnější tekutinu odpařit než ji ohřát.
K ohřátí 1 litru vody o 1 °C potřebujete energii 4,18 kJ.
K odpaření 1 litru vody už ale potřebujete 2257 kJ.
1 litr vody, který se z bazénu odpaří, tak ochladí jiných 540 litrů o 1 °C. A protože se těch litrů odpařují desítky, chladnou některé venkovní bazény až o 4 až 5 °C za den. Obzvláště ty ve vyšších polohách – třeba u nás v Beskydech.
Pro úplnost: všechny výpočty budeme uvádět při ceně elektrické energie 7 Kč za kWh.
Vezměte si venkovní bazén o rozměrech 3 x 6 metru, s hloubkou 1,3 metru. Vodu ohříváte na 32 °C. V provozu bývá od půlky dubna do půlky října.
A pro zjednodušení počítejme za celý půl rok provozu s následujícím:
Pouhým odparem se pak může takový bazén ochladit o 2,07 °C za den.
Pokrytí těchto tepelných ztrát pak ročně vyjde na:
Investice do tepelného čerpadla se tedy v tomto případě může zaplatit ze jediný rok provozu. A to není jediná možnost, jak ušetřit. Odparu vody totiž můžete do velké míry zabránit.
Pokud ohříváte venkovní bazén na 32 °C a teplota vzduchu v noci spadne k 15 °C, u již zmíněného bazénu o rozměrech 3 x 6 metru se za noc může odpařit až 90 litrů vody.
Množství odpařené vody samozřejmě ovlivňuje nejen její teplota a teplota vzduchu, ale také vlhkost a rychlost proudění vzduchu nad hladinou. Takže podobné množství vody jako v noci se může odpařit i v sice teplém, ale suchém a větrném dni.
Pokud ale budete ohřívat vodu jenom na 30 °C, odpaří se za noc o 12 litrů méně. Což sice nevypadá jako příliš velký rozdíl, ale v energiích už se bavíme o úspoře 11 kWh při použití elektroohřevu:
O 2 °C nižší teplota tedy udělá 20% rozdíl.
A za rok provozu 15 000 Kč ušetřených na elektroohřevu.
Možná ale z teploty slevovat nechcete. A tak nabízíme jiné řešení – hladinu zakrývejte. Solární plachtou nebo lamelovým krytím. Tím odpar vody významně omezíte.
A zakrytí hladiny má významný efekt také u bazénu se zastřešením. Především pokud je v provozu od časných (a chladných) jarních měsíců do pozdního (a chladného) podzimu.
Pokud bazén se zastřešením provozujete jen v letních měsících, zakrytí hladiny má smysl spíše kvůli úsporám vody. Tepelné ztráty způsobené odparem totiž přes den hravě dožene sluníčko – a solární efekt zastřešení.
Bazény s přelivem mají oproti standardním bazénům dvojnásobně velkou vodní plochu. A odpařování (a s ním spojené ochlazování) je tedy mnohem masivnější.
Zní to divně? Vysvětlíme to.
Když je filtrace přelivového bazénu v provozu, voda přepadává a smáčí konstrukci bazénu – žlábek a mřížky. A to je právě ona druhá vodní plocha, kde dochází k odpařování. Když je ale filtrace mimo provoz, dochází k odparu už jen z té jediné vodní plochy, kterou vidíte. A tady se dají hledat úspory.
První řešení je samozřejmě zakrytí hladiny.
A nad druhým řešením musíte přemýšlet už při návrhu bazénu. Potřebujete totiž dnovou výpusť.
Pokud ji máte, můžete po většinu času filtrovat jen tzv. vnitřní objem – přes dnovou výpusť. Cirkuluje pak pouze obsah vody v bazénu – voda nepřepadává do žlábků a nevzniká tak zbytečný odpar a s ním související ztráty.
A jen tehdy, když bazén používáte nebo si prostě chcete užívat plného efektu, aktivujete filtraci přes přelivné žlábky.
U hotelovéhu bazénu našeho klienta jsme celý proces zautomatizovali a propojili filtraci s ovládáním krycí lamely. Ve chvíli, kdy se host vydá přes recepci k bazénu, odkryje obsluha dálkovým ovládáním hladinu, což zároveň přenastaví systém filtrace z vnitřního okruhu na přelivné žlábky. Takto jsme hotelu uspořili cca 50 000 Kč ročně.
Náklady na provoz filtračního čerpadla se liší podle velikosti, způsobu užívání a doby, po kterou bazén provozujete. Tady jsou tři základní příklady – pro představu.
Rozměry: 3 x 6 m
Využití v rámci roku: 6 měsíců
Příkon čerpadla: 800 W
Provoz čerpadla: 8 h / den
Náklady na provoz čerpadla:
8 000 Kč / sezóna
Rozměry: 5 x 10 m
Využití v rámci roku: 6 měsíců
Příkon čerpadla: 1800 W
Provoz čerpadla: 12 h / den
Náklady na provoz čerpadla:
27 000 Kč / sezóna
Rozměry: 4 x 10 m
Využití v rámci roku: 12 měsíců
Příkon čerpadla: 1800 W
Provoz čerpadla: 24 h / den
Náklady na provoz čerpadla:
110 000 Kč / sezóna
Úspory tak najdete v řádech tisíců až desetitisíců.
Třeba když použijete filtrační čerpadlo s měničem otáček.
To pak, například u většího bazénu, jede na plný výkon třeba jen 2 hodiny. A dalších 10 hodin pracuje na nižší výkon, při kterém spotřebovává až 6x méně energie. Což v přepočtu na peníze udělá dost.
Představte si, že máte filtrační čerpadlo s příkonem 800 W.
A na ohřívání vody si pořídíte tepelné čerpadlo.
Ale protože vám přijde zbytečné utrácet za takové, které bazén dohřeje na požadovanou teplotu za 4 hodiny, koupíte si levnější a méně výkonné – které bazén ohřeje za 12 hodin.
Jenže!
Tepelné čerpadlo ohřívá vodu, pouze když je v provozu také filtrační čerpadlo. A tak spotřeba roste. Náklady na souběžný provoz filtračního čerpadla pak vypadají takto:
Zvažte tedy, zda dražší tepelné čerpadlo není nakonec levnější varianta.
U velkých bazénů má potom smysl pořídit k tepelnému čerpadlu ještě malé 300wattové pomocné čerpadlo za cca 6 000 Kč, které bude protáčet třeba jen 5 m3/h – než aby vám běželo 1800wattové filtrační čerpadlo, které zbytečně (jen kvůli chodu tepelného čerpadla) prohání 25 m3/h.
Občas nám volají zoufalí majitelé bazénů, kteří topí a topí a voda v bazénu je přitom chladnější a chladnější. Kde prý je chyba?
Už na samém počátku.
Výrobci totiž uvádějí, co se jim hodí – třeba právě výkon tepelného čerpadla při teplotě vody 26 °C a teplotě vzduchu 28 °C.
A vy už asi tušíte, proč pak někteří mohou topit k zbláznění.
Při teplotě vzduchu 15 °C je výkon tepelného čerpadla o dobrých 40 % nižší. Proto až budete vybírat to svoje, podívejte se, jaký má výkon při reálných teplotách. Ne při teplotách vysněných.
Slabší čerpadlo také pracuje po delší dobu. Třeba 6 hodin v teplé části dne a pak ještě 6 hodin v chladné části, ve které je ale produkce tepla méně efektivní (a tedy dražší). Kdežto výkonnější čerpadlo pracuje po kratší dobu – třeba jen během té 6hodinové teplejší části dne. A pomůže také časovač, který blokuje chod čerpadla v částech dne, kdy nízké teploty znamenají jen neefektivní pálení elektřiny.
A samozřejmě pak i méně odpracovaných hodin znamená delší životnost čerpadla.
Na dávno hotovém (a navíc ne energeticky dobře promyšleném) bazénu se úspory hledají těžko – to k vám budeme upřímní.
Pokud máte bazén do poloviny konstrukce obklopený spodní vodou (viz náš článek Kam a jak umístit bazén), je docela zbytečné zakrývat hladinu pro zamezení odparu nebo si pořizovat tepelné čerpadlo za 100 000 Kč. Chyba se stala už na začátku.
Nebo pokud si pořídíte výkonnou filtraci s příkonem 800 W, ale nevhodné potrubní rozvody nepřivádí dostatek vody nebo mají velké tlakové ztráty, pak efektivně využijete třeba jen 400 W. A těch zbylých 400 W prostě mizí.
Na již fungujícím bazénu přesto zkuste promyslet následující:
Zakrytí hladiny.
Úpravu režimů filtrace.
Instalaci vícerychlostního čerpadla.
Redukci filtrace přes přelivnou hranu (máte-li dnovou výpusť).
Pořízení tepelného čerpadla namísto elektroohřevu.
Vytápění bazénu denními přebytky z fotovoltaiky.
Nicméně opět – máte-li bazénové technologie vměstnané v jímce a zastřešení umístěné těsně nad hladinou, některé z vypsaných možností se budou realizovat jen těžko.
Takže nejvíce úspor opravdu najdete, když o nich budete přemýšlet už při návrhu a realizaci bazénu.