Jak se kupuje (a prodává) bazén

Hádej, hádej hadači: V jakém okamžiku se šťastný majitel právě zakoupeného plechového bazénu dočká největšího překvapení? Správná odpověď: Když při přípravě na zapuštění vany do země zjistí, že beton okolo ho bude stát více než bazén samotný. Ale pšššt! To si obchodníci s neodolatelnou cenovou nabídkou v papírových deskách potištěných vysmátou rodinkou často nechávají jako takové malé tajemství. Překvápko po podpisu smlouvy.

A pojďme vložit do pléna ještě jednu otázku: Uvažovali jste někdy o bazénu jako o nemovitosti?

Nepočítáme-li bazény nafukovací či nadzemní, pak jakýkoliv venkovní bazén, zapuštěný do země, bezpochyby nemovitostí je. Se vším všudy: s radostmi i starostmi. Řekněme si pravdivě, že v jámě uprostřed zahrady bude trůnit navždy a teprve čas vaši investici buďto zhodnotí, nebo – a bohužel, také to se často stává – znehodnotí.

V tomto článku načrtneme linku směřující k bazénu, který vás potěší dnes i za deset let. A začneme od vašich emocí.

Bazény Bílek - Luxusní zapuštěný bazén z těžké fólie u moderní stavby

Proč bazén?

Je vám horko, potřebujete se zchladit, k moři je cesta daleká jako tenkrát za císaře pána a ten, co do vaší schránky neustále strká letáky s nabídkami akčních bazénů, v nichž se můžete cachtat do týdne od objednání, snad ví, po čem ženy touží. Minimálně ta vaše. Ani jedno ale nepředstavuje dobrý impulz. Emoce do rozhodování o novém bazénu nepatří.

Při výběru bazénu není důležitá jeho velikost, tvar, barva, rychlost dodání a cena. Respektive se alespoň nejedná o tak zásadní parametry jako vhodnost zamýšleného místa, konstrukce vany, technologie pro úpravu vody, dostupnost servisu (připomínáme: servis = živé osoby, které k vám přijedou, když se vyskytne problém, nikoliv operátor na zákaznické lince) či další specifika, která s vámi bazénář probere po obhlédnutí zahrady a vyslechnutí vašich představ. Věděli jste například, že v bazénu se slanou vodou naměříte stejné množství chloru jako v klasickém bazénu s chlorovou desinfekcí? O tom se při prodejních jednáních také moc nemluví. My jsme o tom napsali na náš blog.

Proto si pro začátek řekněte, že si bazén pořizujete – podobně jako střechu svého domu nebo okna do obýváku – na desítky let. Je pak ve vašem zájmu promyslet celou investici natolik důkladně, abyste v průběhu dalších patnácti let neutopili v bazénu tu samou částku ještě jednou. Stejně jako střechu, ani bazén totiž tak snadno nevyměníte.

Bazén, který ty desítky let vydrží a s nímž nebudou starosti, se nekupuje podle katalogu s cenovkami v desítkách tisíc korun. On se totiž vůbec nekupuje podle katalogu.

Koupě bazénu

Nabídneme vám takovou myšlenku. Představte si, že vaše zahrada připomíná důlek na jílovitém poli. Nebo ještě jinak: že za vaším plaňkovým plotem v barvě ořechové hučí řeka. Bazénář přijede na úvodní konzultaci a po zhodnocení podmínek vám oznámí: „Víte, tenhle terén znamená docela vysoké riziko. Máme-li do realizace pustit, je naší podmínkou všechna ta možná rizika eliminovat, což znamená vyšší finanční náklady. Bez toho vám bazén vybudovat nemůžeme a ani bych vám nedoporučoval se do realizace pouštět“

Zvláštní. Přitom před dvěma týdny na schůzce v největším bazénovém centru vašeho regionu chapík na druhé straně stolu žádný takový problém neshledal. Vlastně se na terén vaší zahrady ani příliš nevyptával. Slíbil vše, na co jste si vzpomněli.

Který z těch dvou vás přesvědčil o své odbornosti? První, který odmítl kšeft za milion? Nebo druhý s podklady pro realizaci připravenými už v okamžiku vašeho příchodu?

Mimochodem, pořizujete si věc, nebo podepisujete smlouvu o dílo? Je bazén věc, nebo dílo?

A v kontextu s tím pojďme uvažovat dále. Jak probíhá spolupráce s navazujícími profesemi? Určitě nehodláte zabřednout do případných sporů typu: “To oni! My máme všechno v pořádku.” Kdo nese odpovědnost za rizika způsobená volbou nevhodného řešení do daných klimatických podmínek? Konkrétně za to, že se vám ani za boha nedaří v polovině dubna ohřát vodu na slíbených 28 °C? On vám nikdo neřekl, že zvolené tepelné čerpadlo dosahuje deklarovaného výkonu pouze při teplotě vzduchu 26 °C? Aha. A co zkušební provoz? Je součástí dohody něco takového? Abyste si společně s odborným pracovníkem vyzkoušeli a také ověřili, zdali vše funguje, jak má?

Na druhou stranu, nebudete-li výše uvedené řešit, pravděpodobně ušetříte. Teď, aktuálně. Ne však dlouhodobě.

Bazény Bílek - Luxusní zapuštěný bazén z těžké fólie s přepadem pod stromy

Cena bazénu

Odhad celkové ceny bazénu stává se docela prostým:

1) Snížíte-li své nároky a vměstnáte je do unifikovaného řešení, cena bude nízká – v desítkách až nižších stovkách tisíců korun.

2) Upřednostníte-li řešení navržené na míru vaší zahradě i představám, za jehož realizaci přijme bazénář plnou odpovědnost, dostanete se na vyšší stovky tisíců až milion korun.

Řekněme si to na rovinu. Jsou lidé, kteří umí prodávat. Říká se jim – bez jakéhokoliv pejorativního nádechu, prosím – obchodníci. A jsou lidé, kteří ovládají své řemeslo (v tomto případě bazény) a stává se pro ně otázkou osobní cti odvést práci buďto nejlepší možnou, nebo raději žádnou. Proto vám takový bazénář rád vybuduje bazén s přelivem, ale také vás předem upozorní, že tato forma filtrace má mnohem větší tepelné ztráty a tedy vyšší náklady na provoz. Čímž bychom se mohli obloukem vrátit na začátek k tomu plechovému bazénu a spoustě betonu. Jenže ono to napuštěním vody nekončí.

Servis bazénu

Předně taková drobnost, řekněme prkotina, kterou asi dobře víte, ale pro jistotu to napíšeme: bazén se nedá ze země vytáhnout, a tedy ho nemůžete odvést z Jablunkova do servisu v Praze. To je stejná pravda, jakože ani servisák z Prahy nepojede do Jablunkova řešit nefunkční filtraci. Minimálně ne hned, ne zítra a nejspíš ani za 14 dní, protože je léto, prázdniny, koupačka! Bohužel, ne u vás.

Dosažitelnost servisu prostě a jednoduše představuje nedílnou součást vašich úvah o novém bazénu.

Přičemž online návod na stránkách dodavatele ze svého seznamu pro a proti rovnou vyškrtněte. Potřebujete člověka – řemeslníka, který do 48 hodin přijede a bude se vaším problémem aktivně zabývat. A vězte, že zoufalých majitelů zfušovaných bazénů, kteří neustále hledají někoho, kdo by ukončil jejich nekonečnou ságu potíží, chodí po světě více než bazénářů s volným kalendářem.

A na závěr ještě jeden takový podnět k zamyšlení: Když vám firma garantuje dostupnost servisu, nedělá to právě proto, že si je svým dílem maximálně jistá? A tudíž ví, že žádný havarijní servis potřebovat nebudete, případně jen v míře minimální?

Bazény Bílek - Luxusní zapuštěný bazén z těžké fólie se zahradním posezením

Nepovedený bazén zkrátka v bazaru neprodáte.

Máte ho navždy. Proto už teď pracujeme na dalším článku, který vám pomůže se v celé problematice ještě lépe zorientovat a teoreticky se vybavit pro úvahy a vyjednávání o podobě vašeho nového bazénu.