Bazén není záležitost na dvacet let. Zní to sice konejšivě, když vám prodejce slíbí, že zrovna ten jeho bazén vydrží dvě dekády. Ale až si to vyslechnete, postavte se na zahradu – třeba zrovna do míst, kde má váš budoucí bazén stát –, poškrabte se za uchem, podívejte se na svůj dům a zeptejte se sami sebe, zdali vám stačí, že máte na dvacet let o střechu nad hlavou postaráno. – Než se začne ta střecha propadat, ze zdí stříkat voda a zásuvky hořet.
I bazén je totiž nemovitost.
Takto alespoň uvažujeme my a ke stejným úvahám se snažíme dovést i naše klienty:
A ještě jedna věc – než začneme rozebírat, jestli zvolit plast, laminát, beton s fólií nebo třeba nerez. Důležitější roli než materiál vany často hraje to, jak kvalitně je provedená spodní stavba. Například jak se stavitel popasuje s hladinou spodní nebo povrchové vody.
Tohle byste od nás chtěli slyšet? Bohužel. To od nás neuslyšíte. Ale povíme vám, že každý typ bazénu má to svoje – plusy i minusy – silné a slabé stránky. Nelze jen jeden materiál vychválit (samozřejmě nejlépe ten, který prodávám) a dalším vytýkat.
Roli totiž hrají také vaše prostorové a finanční možnosti a časový horizont, na který si bazén pořizujete (cosi jsme naznačili, že dvacet let není žádná míra). A to si musíte ujasnit nejprve.
My vám proto pomůžeme tím, že u každého bazénu popíšeme jeho vlastnosti a přidáme zkušenosti, které jsme za pětadvacet let, co jsme v tomhle oboru ponoření, nasbírali. A to férově a bez zaujetí. I když – a to se raději přiznáváme, aniž bychom strkali hlavu do chloru – možná jsme přece jen trochu zaujatí: pro dlouhou životnost bazénu a jeho bezproblémový provoz. Ale tento zájem bychom možná mohli sdílet společně, nebo?
Pokud chcete opravdu levný bazén, je tohle dosud nepřekonané řešení. Dokonce lepší než bazén plastový. Jakto? Protože ta plechová konstrukce – pokud se správně provede stavební část, což je ostatně důležité u jakéhokoliv bazénu – může v zemi zůstat pomalu na věky. A jen jednou za deset dvanáct let kompletně vyměníte fólii – náklad cca 20 000 Kč u bazénu klasických rozměrů 3 x 6 metru. To jsou 2 000 Kč na rok.
Máme klienta, který si takový plechový bazén usadil do země už v roce 1986. A dodnes pouze jednou za dekádu vymění stárnoucí vybledlou fólii za novou.
Samozřejmě – i plechový bazén má své slabé stránky. Výrobci pro něj nenabízí schodiště a musíte se spokojit jen se žebříkem. Plechový bazén nemůže být hranatý a nemůžete si vybrat libovolný tvar a velikost – vždy to bude buďto ovál, kruh či osmička, a to zpravidla ve dvou nabízených hloubkách.
A jestli vám nic z toho nevadí a právě jste se nadchli pro plechový bazén za 30 000 Kč, pak vás ještě navrátíme do reality uvažování o bazénu na dvacet let a více. Ano – samotná plechová vana sice vyjde na pár desítek tisíc. Ale ta stavební část, nezbytná pro dlouhověkost bazénu, přidá třeba i dalších 150 000 Kč. Bez této investice skončíte s bazénem, pro který si za pár let přijede bagr.
Je to levné. A taky rychlé. Obzvlášť, pokud se nebudete příliš zabývat stavební přípravou (zajímavé, jak to pořád dokola opakujeme, že?). To jsou tedy dvě hlavní výhody plastového – nebo, chcete-li – polypropylenového bazénu. Někteří to také nazývají cosiSTONE®, ale stále se bavíme o tom samém.
Pak už – bohužel – musíme zmínit ty slabé stránky. Třeba to, že blednutí plastového povrchu je díky dezinfekci vody přirozený proces, s jehož výsledkem se nelze po deseti až patnácti letech vypořádat jinak, než přijetím reality. Nicméně – ona ta realita nemusí být jen bledá.
Může být ještě bledější.
Vlivem oxidace ztrácí plastový materiál nejen barvu, ale i další ze svých původních vlastností. A tak – pokud se „zapojí do díla“ i špatně provedená stavební část (zase ta!), hladina spodních vod, slunce po neuváženém vypuštění nebo chůze v prázdném bazénu – dojde k deformaci materiálu a vzniku trhlin. A to nejen ve svárech. Ale často i mimo ně.
To vše vás u takového patnáctiletého plastového bazénu pak postaví před výběr ze tří řešení:
Naše zkušenost pak ukázala ještě jedno: levný plastový bazén bývá i osazený levnými komponenty. Takže kolikrát dříve, než vypoví službu bazén, doslouží právě laciné příslušenství. Přičemž třeba světlo prostě nevyměníte – a nezbyde vám, než ho z bazénu „vypreparovat“ a díru zavařit kusem plastu viz foto.
Chcete-li opravdu levný zapuštěný bazén, zkuste kromě plastového bazénu zahrnout do svých úvah i ten plechový s fólií. Výměna fólie je záležitost jednoho dne a zmíněných 20 000 Kč. Zato vyvaření, vyfóliování nebo kompletní rekonstrukce plastového bazénu začíná spíše na desetinásobku.
Mnohem kvalitnější alternativa k plastovým bazénům a přitom jen o málo dražší. Tak to často tvrdí výrobci laminátových bazénů. My jim ale můžeme dát za pravdu jen v první části. Opravdu kvalitní laminátový bazén totiž bude totiž několikrát dražší než ten plastový.
Přičemž velkou roli (ano, opět) hraje provedení stavební a řemeslné části, kterou nelze oddělit ani u „vany, kterou, prostě jeřábem vložíte do země“. Tak snadné to totiž není. Nebo by být nemělo – pokud chcete bazén na více než dvacet let. Jestliže totiž spodní voda způsobí u vypuštěného plastového bazénu deformaci povrchu, kterou ještě můžete dopuštěním zastavit, pak od laminátového takové něžné varování nečekejte – najednou prostě vypluje jako loďka.
No a pak je tady ta osmóza.
To je – přátelé – jev, kterého se bojí i výrobci (a s nimi pak i majitelé) těch nejdražších lodí a jachet. Protože v momentě, kdy se na povrchu laminátové konstrukce objeví puchýřky páchnoucí octem, znamená to mnohdy konec. Lodi i bazénu. Při osmóze totiž voda proniká vrchní vrstvou do skladby laminátu a uvnitř následně rozpoutává chemické reakce, jejichž výsledkem jsou bubliny a puchýře na povrchu bazénu. Začne to jedním – a skončí u tisíců.
Samozřejmě se osmóza netýká všech laminátových (kompozitních) bazénů. Jestli ale bude (nebo nebude) materiál k osmóze náchylný, to se rozhodne už při výrobě, která musí probíhat v naprosto čistém (možná skoro sterilním) prostředí a z kvalitních vstupních materiálů. Proto říkáme, že kvalitní laminátový bazén vyjde na ty statisíce korun.
A opět přemýšlejte, co s laminátovým bazénem, až doslouží. Obzvlášť, máte-li ho pod střechou. Jiné řešení, než vybagrovat ze země totiž neexistuje.
A ještě jednou k osmóze. Z našich dosavadních zkušeností se zdá, že kompozitní bazény s keramickým jádrem a několikanásobnou gelcoat vrstvou s osmózou problém nemají. Navíc i po téměř dvou dekádách vypadají, jako byste je do země usadili včera. Jejich cena je však ještě vyšší než cena kvalitních laminátových bazénů.
Za pár dnů máte bazén hotový. To je na montovaných bazénech to krásné. Navíc i dobře vypadají a díky kvalitním fóliím, které není problém po letech vyměnit, jde o opravdu dlouhověké řešení. Také si tvar, rozměry a hloubku můžete nadefinovat přesně podle sebe.
Ovšem i ty nejhojněji zastoupené montované bazény mají nějakou tu slabou stránku. A to ani ne tak v samotných materiálech, jako ve způsobu distribuce k zákazníkovi a následném servisu.
Výrobci montovaných bazénů mají totiž své partnery, kteří vám jako jediní mohou bazén vybudovat a následně se o něj (doživotně) starat. To slovíčko „doživotně“ je důležité. Může se totiž stát, že s tím, kdo vám bazén postavil, přestanete být v rámci servisu spokojeni. Nicméně vaše možnosti najít někoho jiného, kdo se vám o bazén postará, jsou závazkem k tomu, kdo bazén vybudoval, velmi omezené.
A vědět byste měli také o tom, jak u většiny bazénů francouzského typu probíhá úprava vody.
Namísto klasické filtrace používají výrobci – v rámci urychlení realizace – atypickou technologii „bez trubek“. V takovém případně pak vezmete špinavý filtr a vyperete ho v obyčejné automatické pračce nebo opláchnete tlakovou vodou. A ostatně – proč ne? Je to docela zajímavé. Pouze pak počítejte s tím, že bez pravidelné obměny vody, která tímto způsobem čištění filtrů odpadá, se koupete – no, řekněme, že v hodně nezdravé vodě.
Takže se nenechte uchlácholit proklamacemi, kolik s touto „moderní“ formou filtrace ušetříte vody. Kdepak. S ohledem na vlastní zdraví a zdraví své rodiny a dalších koupajících byste měli obměňovat vodu jako u standardního bazénu.
Výsledek tohoto typu technologií u bazénů francouzského typu je také miniaturizovaná technologická šachta, která v budoucnu neumožní rozšíření technologie o další moderní prvky úpravy vody. Rozhodně ne bez zásadních zásahů. A prodejce byste se také měli tázat, na kolik vyjde nové vícerychlostní čerpadlo, které se v nižších otáčkách používá pro filtraci a ve vyšších jako protiproud, až doslouží. Ta částka totiž umí vyrazit dech.
Dostáváme se už do segmentu bazénů, jejichž pořizovací cena při pečlivě provedené stavební části (hmm, už zase?) začíná na jednom milionu korun. A úměrně tomu řídnou i slabé stránky takových bazénů. Byť i ve vysoké cenové relaci se najde něco, co vám osobně nebo také prostředí, ve kterém nový bazén zamýšlíte, nemusí vyhovovat.
Především – výstavba takových bazénů je vždy složitější a pomalejší. Na druhou stranu se trpělivost ve fázi budování po oněch dvaceti letech bohatě vyplatí.
U betonových bazénů máte naprostou svobodu v rozhodování o velikosti a tvaru bazénu a také o umístění schodiště. Žádná katalogová nabídka vás neomezuje. A fólie dnes může být věrnou imitací pískovce, betonu či nerezu.
A právě těžká fólie je asi největším benefitem v rámci dlouhověkosti bazénu. Za prvé dobře odolává oxidačním procesům a když budete udržovat správné hodnoty pH, nebudete to přehánět s chlorem a zkrátka dáte bazénu správnou péči, pak bude fólie i po dvou dekádách ve výborné kondici. Fólie v našem nejstarším bazénu, který jsme vyvařovali v roce 1996, je sice za tu dobu působením chemie vybledlá, ale to hlavní – neteče. Ani po sedmadvaceti letech.
A kdyby vám po té době přece jen vadilo, že fólie už nemá svou původní sytost, lze ji vyměnit. Stejně tak je snadná také výměna komponentů. Byť v této cenové kategorii by už měly být samozřejmostí nerezové nebo bronzové díly s životností odpovídající životnosti celé stavby.
No a pokud je bazén součástí většího projektu, pak pro vás bude výhodou i samotný proces výstavby betonového bazénu. Můžete totiž vybudovat vanu, natahat potrubí a pak klidně tři roky čekat, než ho finalizujete fólií – a tedy než ostatní řemeslníci dokončí své práce, kterými by bazén mohli poškodit.
Každopádně pojďme také na ty slabé stránky. Ty se často prolínají (opět) s nedobře provedenou spodní stavbou, kdy pak vlivem pronikající zemní vlhkosti mohou na vnější straně fólie vznikat plísně, které pak proniknou i na její vnitřní (tedy viditelnou) část. A proniká-li do spodní stavby voda, může dojít dokonce až k vyplavení fólie. Naštěstí to nebývá důvod pro kompletní rekonstrukci – běžně stačí vodu odčerpat, fólii znovu vypnout a přijmout opatření, která riziko vyplavení do budoucna eliminují.
Obdobně jako u každého jiného materiálu bazénu tak slabé místo představuje hlavně nedostatečná odbornost – při provedení spodní stavby nebo při pokládce fólie.
Možná jste se už někdy někde pročetli ke srovnání síly fólie se silou stěny plastového nebo laminátového bazénu. Popravdě – není to tak úplně férové srovnávání. Těžké fólie mají sice tloušťku „pouze“ 1,5 - 2 mm. Uvnitř jsou ale vyztužené armovací tkaninou, díky které dosahují velmi vysoké pevnosti a odolnosti. Typově podobné fólie se běžně používají i ve stavebnictví k izolacím staveb, zelených střech atp.
Toto je opravdu luxusní provedení. Nezbývá, než nad nerezovým bazénem uctivě smeknout. Nicméně právě proto, že jde o tak nablýskaný kousek, vám nerezový bazén nic neodpustí. V prvé řadě ošizení stavební části (a opět to samé), která musí být vskutku precizní. Prosté obsypání vany zeminou nebo zanedbání opatření proti spodní vodě nebo zemní vlhkosti udělají z luxusního bazénu luxusní kovový šrot.
I při pořizování špičkového produktu tedy nemůžete polevit v pozornosti. Že výrobce umí nerezový bazén svařit a dodat totiž ještě neznamená, že zná celou problematiku jeho stavebního uložení a následného provozu. Přičemž obojí musí při návrhu a realizaci zohlednit. Pohlídejte si to.
A svědomitost pak musí pokračovat i v péči o vodu. Protože – kdo by to byl řekl – také nerezový bazén může zrezivět! Kombinace nesprávného pH, vysoké hladiny desinfekce, obsahu chloridů, dusičnanů, manganu, vápníku nebo hořčíku – to vše může nastartovat rezivění nerezové oceli.
V neposlední řadě pak myslete na to, že do nerezového bazénu nepatří slaná voda. A už vůbec ne laciné plastové komponenty, které zdaleka nedosahují životnosti bazénové vany.
Bazény na míru nejsou rychloobrátkovým zbožím. Jejich vybudování zabere stovky hodin a vyžaduje zkušené řemeslníky, co dokáží vymyslet, jak se vypořádat s různými individuálními požadavky nebo záludnostmi terénu – tak, aby bazén fungoval i po čtvrt století. I proto takové bazény nenabízí ten, kdo potřebuje prodávat rychle a hodně. To je dobré vědět.
Když se vše udělá správně, jedná se o vůbec nejtrvanlivější provedení bazénu, jaké můžete pořídit. Takový dobře vybudovaný bazén s obkladem může sloužit klidně padesát let a více. Víme o jednom, který funguje už od roku 1936!
Drobným háčkem je právě to dodržení všech technologických postupů výstavby, kterou zvládnou jen ti nejlepší profesionálové z nejlepších. V České republice se pravděpodobně jedná o jednotky firem.
Realizace takového bazénu totiž začíná detailní prováděcí dokumentací, která musí vzniknout za spolupráce hned několika řemesel. Obdobnou kooperací se rodí bazénová vana, která se nejčastěji lije z vodostavebního betonu, aby se následně opatřila vícevrstvou hydroizolací, jejíž těsnost prokáže zátopová zkouška – ani molekula vody nesmí proniknout do konstrukce. Pak se pomocí speciálních lepidel nalepí obklad a k jeho spárování se použije epoxidová hmota. V kvalitě materiálů nelze dělat kompromisy a stejně tak ani během prováděcích prací. O bazénářích nemluvě – to musí být odborníci par excellence.
Vybudovat takový bazén je tedy mravenčí práce. A je škoda si to v jakékoliv části realizace pokazit tím, že začnete hledat, kde by se dalo ušetřit. Třeba když místo kvalitního obkladu splašíte levnější v hobby marketu, vynecháte technologické pauzy, namísto precizního – nicméně pomalého a tedy drahého – obkladače najmete někoho, kdo se s tím tak nemaže, nebo nerezové komponenty renomovaných výrobců nahradíte za bezejmenné plastové
Známe případy, kdy je nutné rok co rok dolepovat odpadlý obklad, už po pár letech řešit únik vody z bazénu nebo neřešitelnou výměnu dosloužilého komponentu. Tím jediným spolehlivým řešením v takových případech by bylo stržení obkladu a kompletní rekonstrukce, jenže . . . ta cena!
U bazénu s obkladem tedy platí nespěchat a hlavně: NE-ŠET-ŘIT.
Protože hlavní nevýhodou takového bazénu je pak právě obtížná rekonstrukce. Ke které ale nemusí vůbec dojít.
No a protože žijeme uprostřed Evropy, kde panují velké teplotní rozdíly mezi létem a zimou, buďte si jistí, že chcete-li mít bazén s obkladem venku, musíte v té preciznosti ještě na všech frontách přidat. Se zkušenostmi, které máme, tak tento typ bazénu doporučujeme spíše dovnitř.
Opravdu o tom zkuste takto přemýšlet – že si bazén pořizujete na dobu delší než jen dvacet let. Přemýšlejte, jak budete řešit, až něco doslouží a kolik za to zaplatíte – penězi a třeba také zdravím (přece jen jsou to starosti, které si můžete odpustit). Přemýšlejte o bazénu nejen jako o té „modré nádrži“, ve které se koupete, ale také o tom co nevidíte – ano, o naší oblíbené stavební části.
Přemýšlejte o bazénu na věky.
A jaké bazény děláme my? Takové, ze kterých budete nadšeni dnes i za těch dvacet.