A kdy je to teď? Kdy máte s odzimováním začít? Tak určitě dřív, než se voda v bazénu začne kazit. Jak přibývá sluníčka a venkovní teploty rostou, objevuje se ve vodě zákal. Ten značí přítomnost mikroorganismů. A to už je na odzimování skoro pozdě.
Pokud vám bazén kryje zastřešení, začněte s odzimováním už ve druhé polovině března. Obzvlášť, je-li vystavený jižnímu slunci. Pakliže zastřešení nemáte, můžete být ještě nějaký čas v klidu. Správná chvíle pro odzimování nastane ve druhé polovině května. Možná dokonce až v červnu.
Pokud ano, bude odzimování bazénu zálěžitost maximálně na několik hodin. Umýt zastřešení zvenčí, pak zevnitř a vyčistit pojezdy. To je první fáze. Jak jsme říkali, postupujte odshora dolů. Takže samotný bazén přijde na řadu až po zastřešení. Když to uděláte obráceně, budete bazén čistit dvakrát, protože nečistoty ze zastřešení spláchnete do vody.
Houbičky a kartáče odložte. Do polykarbonátové výplně zastřešení se každičký kontakt podepíše jemnými škrábanci na povrchu. A ty tam určitě nechcete. Proto zastřešení bazénu myjte zvenčí jen a pouze bezkontaktně - tlakovou vodou. Přípravky pro bezkontaktní mytí pořídíte i v ekologické formě, takže nemusíte mít strach, že byste v létě sklízeli chemická rajčátka. Klidně stříkejte.
Pak opláchněte zastřešení taky zevnitř - řasy a plísně tam jenom bují. Ale tady už opatrně s tím tlakem. Zatímco zvenčí jsou spoje profilů a polykarbonátu utěsněné, zevnitř nikoliv. A pokud výrobce nemyslel na jejich odvodnění, zůstane voda v dutinkách, kde bude hnít a hnít.
Samotné profily, zejména pak v překrytí segmentů, umyjte ručně. Tam s bezkontaktním mytím nepořídíte vůbec.
Pojezdové dráhy zastřešení nejlépe vyčístíte obyčejným smetákem, hadrem a vodou z hadice. Tlaková vodá leda tak rozmetá mech z okolní dlažby a všechem ten svinčík napadá do pojezdových drah. A pokud máte kolem bazénu dřevoplastovou podlahu, má už jistě svou patinu. Proudem vody ji v okolí pojezdových drah smyjete a nezbyde vám nic jiného, než pak podlahu přeleštit celou. Akorát práce navíc.
Na plachtě se po zimě usadí dobré dva kubíky vody. Ale udělali byste chybu, kdybyste je i se vším tím nepořádkem vyklopili do bazénu. Nečistoty vysbírejte a vodu z plachty odčerpejte. Pak teprve plachtu sundejte. Ušetříte si tím spoustu práce s čištěním samotného bazénu.
Zastřešení se blýská, plachta je pryč, jdeme na bazén. V úrovni hladiny se vždycky vytvoří linka, to znáte. Jenže po takové době už to vlastně ani není linka - vlivem odpařování vody spíš pořádný lem. A ten musí pryč. Na úrovni hladiny ho ale neodstraníte. Takže dejte dokupy technologii a odčerpejte z bazénu trochu vody.
Linku pak vyčistíte koncentrovaným čističem, se kterým ale zacházejte jen v rukavicích. Jakožto silná zásada masivně odmašťuje pokožku.
A pozor! Technologii sice máte v provozu, ale filtraci ještě nezapínejte - jenom by rozvířila sedimenty. Místo toho vezměte do ruky vysavač a při odčerpávání vody (poloha Odpad, Waste nebo Entleeren) odsajte usazeniny ze dna. Na závěr pak stěny bazénu opláchněte vodou.
Přes zimu se ve vlhkém písku filtrační náplně množí bakterie. A kdybyste teď pustili filtraci, vyplavíte je přímo do bazénu. Takže napřed filtrační náplň propláchněte. A pak dejte bazénu pořádný šok! pH vody upravte na hodnotu 7,0 - 7,4 a dopřejte vodě šokovou dávku dezinfekce. A pokud je zakalená, tak přidejte vločkovač, koagulant či flokulant. Při dopouštění vody pak po očku sledujte, jestli technologie těsní a nikde nic nekape. Z toho by se zrodily jen problémy.
Filtraci nechce běžet alespoň 48 hodin. Pak bazén znovu vysajte a ještě jednou propláchněte filtrační náplň - abyste se zbavili zachycených nečistot. Případně opět upravte hodnotu pH a množství dezinfekce na potřebné hodnoty.
Pokud jste na podzim při zazimování nic nezanedbali, máte odzimování bazénu za sebou. Gratulujeme. Pakliže na vás ale vykoukl rybník brčálník, čeká vás práce o něco víc. Bohužel. Stane se. Občas dokonce i nám, i když člověk dělá co může.
Bazén musíte celý vypustit, důkladně vyčistit a před napuštěním vydezinfikovat. Ano, opravdu vypustit. Nesnažte se zachránit několik kubíků vody nesmyslnými dávkami chemie a energeticky náročným filtrováním. Nakonec to bude nákladnější finančně i časově. Prostě ho vypusťte. A všechno vyčistěte. Včetně podvodních reflektorů, protiproudu a dalších komponentů s instalační krabicí, ve které se skrývá překvapení v podobě letitých sedimentů sloužících jako ideální líheň bakterií. Jenom se vyvarujte abrazivům typu Cif - zničili byste si texturu na fóliích.
Pro dezinfekci bazénu nepoužívejte silná oxidační činidla (chlor, peroxid, jod), která jeho povrch poškodí. Sáhněte spíše po kombinovaných algicidních a baktericidních nepěnivých přípravcích - např. CTX - 570.
Ještě před vypuštěním bazénu ale prověřte hladinu spodní vody. Pokud je vysoká, mohl by se vám celý bazén zbortit. V takovém případě žádné vypouštění a čekají vás ty dávky chemie a dlouhé filtrování. Není zbytí.
A pokud už vypouštíte, nenechávejte bazén prázdný moc dlouho. Delší působení přímého slunečního záření není dobré - obzvláště pro plastové bazény, které se vyznačují značnou roztažností. No kdo by si pomyslel, že největším nepřítelem bazénu bude voda a slunce, viďte?
Váš bazén je připraven. V průběhu sezóny už jenom myslete na pravidelnou obměnu vody v objemu minimálně 30 l / osoba / den. Vyhněte se prudkým výkyvům pH a filtrační náplň proplachujte alespoň 2x do měsíce - vždy 3 minuty praní, 1 minuta zafiltrování.
A pokud na nás zase zaútočí peklo horoucí, kdy teplota vody v bazénu překoná 30°C, proveďte 2x do měsíce šokovou dezinfekci. To zajistí sanitaci veškerého příslušenství.
Tak hezké koupání přejeme!
My vám bazén odzimujeme.