Příprava bazénu na dovolenou

Bazén o samotě, týden dva bez údržby… No, to až se vrátíte z dovolené, tak do toho skočíte rovnýma nohama. Ale ne do vody, osvěžit se po šestnáctihodiné cestě z Chorvatska. Ale do jeho údržby. Protože z něj bude brčálník.

Pokud jste se teda nepostarali před odjezdem.

A právě o tom to dnes bude – jak připravit bazén na vaši nepřítomnost.

 

 

Začněte už pár dní před odjezdem

Je to nezbytné. Protože v den odjezdu budete spíše hledat zapadlé pasy (náš tip: zkuste se zeptat manželky) a druhý díl slunečníku. A na chudák bazén se nedostane. Navíc tahle dovolenková příprava bazénu má svůj postup.

 

1) Ujistěte se, že pH je ve správném rozmezí

Jeho hodnota by se ideálně měla pohybovat kolem 7,2 – 7,4. Pokud tomu tak není, upravte ji. Při nesprávné výši pH totiž nebude dezinfekce dostatečně fungovat. Je to zkrátka chemická reakce, která ke správnému průběhu potřebuje přesné hodnoty.

 

2) Obsah volného chloru udržujte v rozmezí 0,5 – 0,8 mg/l

Většina bazénů je dezinfikována chlorem a pravděpodobně i ten váš. Bazény se slanou vodou nevyjímaje. A i pokud používáte jinou dezinfekci než chlorovou, upravte její hodnoty na běžné pro tento typ.

 

 

3) Dva večery před odjezdem použijte koagulant

Možná taky znáte jeho jiný název jako projiskřovač nebo vločkovač. Tímto úkonem se malilinkaté koloidní částice shluknou ve větších a díky tomu je pak filtr dokáže zachytit.

 

4) Následující den bazén před použitím povysávejte

Ještě než do něj ráno skočíte svou pravidelnou šipku. Jinak tímhle plaveckým číslem uděláte z oněch větších zachytitelných částic zase ty miniaturní, které už filtr neposbírá.

Po vysátí proveďte ještě důkladný zpětný proplach filtrační náplně. Nezáleží totiž, zda všechny ty nečistoty plavou v bazénu nebo uvnitř filtru – stejně neustále polykají dezinfekci a jsou živnou půdou pro růst dalších organismů. Takový kvalitní proplach trvá 3 – 4 minuty a padne na něj 300 – 1000 litrů vody – dle výkonu filtrace. Je to dost, ale pokud se budete snažit ušetřit, properete jen část filtru a místa s větší hustotou usazenin zůstanou dál zanesená.

 

5) Dopusťte do bazénu dostatek čisté vody

Což byste vlastně měli dělat průběžně. Jinak se nekoupete v bazénu, ale ve vodě odpadních parametrů.

 

 

6) Proveďte šokovou dezinfekci vody

Těsně před odjezdem znovu zkontrolujte parametry a dejte vašemu bazénu pořádný šok! Chlorem. Jeho úroveň nastavte na hodnotu 3 mg/l a více. A ani vyšší hodnoty rozhodně neuškodí. Výrobci dezinfekcí uvádějí dle koncentrace svých produktů různé dávkování, takže postupujte v souladu s jejich doporučením.

 

7) Navyšte dobu chodu filtrace

To taky není na škodu, protože právě doba filtrace se výrazně podílí na udržení kvality vody. Mezi uživateli bazénů je takové nepsané pravidlo, že objem bazénu má projít úpravou alespoň 2x denně v několika blocích. Takže máte-li bazén o objemu 24 m3 a filtraci o výkonu 6 m3/h, pak by měla být v chodu minimálně 8 hodin denně – např. 2h filtrace, 4h klid atd.

 

A to je vše

Samozřejmě pomůže, když máte obětavého a fundovaného souseda, co za láhev řeckého ouza, chorvatské rakije nebo italské grappy zaskočí na kontrolu a případně nahodí vypadnutý jistič.

A pokud bydlíte na samotě, nebo jen nemáte čas si touhle údržbou procházet (pořád ještě hledáte ty pasy), tak nám dejte před odjezdem vědět a my se vám o bazén po dobu vašeho dovolenkování postaráme. Ať po návratu můžete do bazénu skočit opravdu jen pro osvěžení.

 

 

Chci údržbu bazénu >>