A) Bazén pokvete, ale samozřejmě ne do krásy, rozumíme si?
B) Bazén bude stále perfektní, protože se o něj před odjezdem dobře postaráte.
Takže jak předejít nepříjemnostem?
Alespoň dva nebo raději tři. Je to opravdu nezbytné. Tato dovolenková příprava bazénu má totiž svůj postup. Ten jediný, který opravdu funguje.
Ideálně by se měla pohybovat v rozmezí 7,2 - 7,4. Pokud tomu tak není, upravte ji, protože při nesprávné výši pH dezinfekce nefunguje. Jedná se zkrátka o chemickou reakci, a ta ke svému průběhu potřebuje přesné hodnoty.
Ve většině bazénů probíhá dezinfekce chlorem. A to dokonce i v bazénech se slanou vodou (jak je to možné, vysvětlujeme v tomto článku). Každopádně i pokud používáte jinou dezinfekci než chlorovou, musíte její hodnoty upravit na běžné pro daný typ dezinfekce..
Pokud vám to nic neříká, možná ho znáte pod jiným názvem – projiskřovač nebo také vločkovač. Tímto úkonem se malinké koloidní částice shluknou do větších a díky tomu je filtr zachytí.
A to ještě předtím, než v něm začnete ten den plavat. Jinak svým pohybem ve vodě uděláte z vytvořených větších (a zachytitelných) částic zase ty miniaturní částečky, které žádný filtr neposbírá.
Po vysátí pak ještě proveďte důkladný zpětný proplach filtrační náplně. Nezáleží totiž, jestli nečistoty plavou přímo v bazénu nebo uvnitř filtru. V obou případech stále polykají dezinfekci a představují živnou půdou pro růst dalších organismů. Na takový kvalitní proplach potřebujete 3 - 4 minuty při spotřebě 300 - 1000 litrů vody. Záleží samozřejmě na výkonu filtrace. Tak jako tak – ano, je to spousta vody. Ale když se budete snažit ušetřit, propere se jenom část filtru a místa s větší hustotou usazenin zůstanou dál zanesená.
Což snad děláte tak nějak průběžně – po celou sezónu. Jinak se nekoupete v bazénu, jako spíše ve vodě odpadních parametrů. Několik takových už jsme zažili. A zdravé to rozhodně není.
Opět zkontrolujte parametry a dejte bazénu pořádný chlorový šok. Úroveň chloru nastavte alespoň na 3 mg/l, přičemž vyšší hodnoty rozhodně neuškodí. Výrobci dezinfekce, dle koncentrace produktů, uvádějí různé dávkování – a ideálně tedy postupujte v souladu s jejich doporučením.
Právě doba filtrace se výrazně podílí na udržení kvality vody. Existuje nepsané pravidlo, že celý objem vody bazénu by měl projít úpravou alespoň 2x denně v několika blocích.
Pro představu: pokud máte bazén o objemu 24 m3 a filtraci o výkonu 6 m3/h, pak filtrace musí být v chodu minimálně 8 hodin denně - např. 2 h filtrace, 4 h klid atd.
Hotovo. Můžete v klidu vyrazit. Tím spíš, pokud máte ještě obětavého a třeba i trochu fundovaného souseda, který k vám za láhev řeckého ouza nebo italské grappy občas zaskočí na kontrolu a po letní bouřce případně nahodí jistič.
A pokud nechcete nebo nemůžete tuto před-dovolenkovou údržbu řešit, ozvěte se před odjezdem nám. A my se o bazén během vaší nepřítomnosti postaráme. Ať zažijete i šťastný návrat.