Jak takhle? Nedobře. Hodně nedobře. Šest měsíců bude váš bazén ležet ladem a zrovna zima není k lidským výtvorům nějak zvlášť ohleduplné období. Špatně odsátá voda zamrzá v komponentech, ničí ventily... a kdyby jenom ty. Takže nestačí přikrýt si bazén na podzim plachtou a hotovo. Pokud teda nemáte v plánu jarní rekonstrukci.
Na koupání už to není, zdá se. Ale to ještě není povel k zazimování. Ten přijde v momentě, kdy teplota vody klesne k 10 - 15°C a výš už se pravděpodobně nevyšplhá. Do té doby pokračujte s běžnou údržbou bazénu - jak jste byli zvyklí po celé léto. I když už se nekoupete.
Že je údržba zbytečná, když na jaře bazén stejně vypustíte a vydesinfikujete?
To vydesinfikujete. A řádně. Většina bazénových povrchů totiž není proti zahnívacím procesům imunní. Takže vás při odbyté podzimní údržbě čeká na jaře mnohem víc práce (a taky nervů), než teď ušetříte.
Samozřejmě se čas zazimování liší, máte-li nad bazénem zastřešení. Pak budete asi zazimovávat o pár týdnu později. Nicméně postup je stejný, jaký teď vylíčíme.
Tím celý proces zazimování bazénu začíná. Vysátím nečistot a očistou linky na hladině. Pak teprve upustíte vodu na hladinu vhodnou pro zazimování. Její výška není nijak pevně daná. Každý bazén chce svoje a záleží hlavně na umístění komponentů a také na tom, kde žijete, jestli máte bazén zastřešený a jak moc u vás mrzne.
Třeba na takové jižní Moravě voda v bazénu zamrzá nejspíš jen na pár dní v roce (pokud vůbec) a jen v minimální vrstvě. Kdežto někde v Jeseníkách to může být i 15 cm ledu po celou zimu. To musíte zohlednit.
Právě při promrznutí větší vrstvy totiž může dojít k poškození komponentů.
Důležitá je také hladina spodní vody a s ní spojené riziko poškození vany bazénu vlivem hydrostatického tlaku na konstrukci.
Pokud nemáte mezi komponenty dostatek místa pro zamrznutí hladiny a ještě k tomu je u vás hladina spodní vody vysoká, budete oním specifickým případem, kdy bazén bude v provozu po celou zimu. K tomu je samozřejmě potřeba zastřešení a správně umístěná technologie pro úpravu vody.
Nikdy nenechávejte bazén přes zimu vypuštěný. Jinak konstrukce promrzne a může se nevratně poškodit.
Při upouštění čisté vody z bazénu použijte zpětný proplach filtrační náplně. A vydržte. Čím déle, tím lépe.
Jakmile se dostanete na správnou úroveň hladiny, upravte hodnotu pH na požadovou úroveň (7,2 - 7,4) a proveďte šokovou dezinfekci. Chlórovou, nejlépe.
Teď teprve přichází ke slovu zazimovací přípravek. Nepodléhejte ale mylnému dojmu, že funguje podobně jako nemrznoucí směs do ostřikovačů. Kdepak. Na zamrzání vody nemá žádný vliv. Co ale umí výborně, tak eliminovat vznik vápenatých usazenin na povrchu bazénu a růst řas, které mají v zimě pré.
Takhle ošetřenou vodu nechte chvíli protékat celým filtračním systémem. Tím se postaráte o sanitaci veškerého vybavení.
Bezchybné odvodnění všech zařízení a rozvodů vody, které nejsou uložené v nezámrzné hloubce. Začněte filtrační nádobou a dejte si opravdu záležet. I malé množství vody nebo přílišná vlhkost náplně dovednou v mrazech poškodit kolektor filtru a jarní koupačku vám oddálit.
Stejnou péči věnujte i vícecestnému ventilu a vnitřkům kulových ventilů. V jejich dutinách často zůstává voda a při mrazech má doslova destrukční účinky.
No a pak jsou tu ještě výměníky tepla, tepelná čerpadla, solární absorbéry, motory atrakcí, UV desinfekce,... A zkrátka všechna místa, odkud musíte dostat vodu pryč. Nebo se vám to, co na jaře najdete, nebude ani trošku líbit.
Pokud ho máte, pak i tady propláchněte všechny rozvody chemie vodou. Následně je důkladně odvodněte a celý systém demontujte. Měřící sondy naložte do uchovávacích roztoků a vše schovejte před zimou někam, kde je teplo a sucho.
Stejně jako čerpadla. I tepelná.
Co se automatického dopouštění vody týká, nezapomeňte ho uzavřít a jako u všeho ostatního také vypustit z rozvodu vodu.
Není potřeba nechávat ho na hladině. Většinou. Ale třeba ve skimmerech a pokud musíte zazimovat svůj bazén při plné hladině, má jeho využití smysl.
Za půl roku se s větrem snese na bazén nepořádku až až. Listí, jehličí a sníh taky nějakou stopu zanechá. Proto je zakrývací plachta nezbytná. Nedoporučujeme ale plachtu suplovat letní bublinkovou fólii (zvanou též solární). Ta si s mrazy zrovna netyká a přes zimu dost trpí. Raději ji vyčistěte a schovejte někam do tepla.
Zakrývací plachtu nikdy ji nenapínejte! Váha nahromaděné vody a sněhu by ji stáhla dolů a pozbyla by tak svůj účel.
Z plachy udělejte spíš něco jako otočený klobouk.
Položte ji volně na hladinu a přebytky ohněte přes okraj bazénu, a tam je spolehlivě zajistěte proti větru. Až se rozjaří, vodu z plachty jednoduše odčerpáte a společně se vším tím nahromaděným bincem vytáhnete ven.
1) I když mrzne až praští, procházku po zamrzlé hladině bazénu nedoporučujeme. Pro děti to sice může být perfektní zázemí pro sněhový bunkr, ale rozhoupaný led dokáže povrch bazénu i komponenty pod ledem poškodit.
2) Pokud prší a sněží až moc a hladina vody v bazénu nebezpečně stoupá, zabraňte zaplavení komponentů a potrubí tím, že vodu odčerpáte ponorným čerpadlem. Jen ho nepokládejte až na dno. Čerpadlo vytváří vibrace a tím by mohlo povrch bazénu poškodit.
3) Kdyby náhodou zase přišla zima, nad kterou by i Josef Lada zlomil tužku (tzn. teploty vysoko nad nulou), může se voda v bazénu začít kalit. V tom případě proveďte důkladnou šokovou desinfekci a vodu promíchejte. Třeba síťkou na nečistoty.
Teď je dost pravděpodobné, že svůj bazén najdete na jaře ve skvělé kondici. Rozhodně v lepší, než tenhle...