Kam a jak umístit bazén

Vykopete díru, vybetonujete základovou desku, usadíte bazén, přihrnete hlínu a pakliže máte doma dostatečně dlouhou hadici, můžete si hned bazén napustit a kraulovat. Tradá! Takhle prosté to je – pořizujete-li si bazén pro radost starost.

Nicméně o bazénu je dobré uvažovat s dlouhodobým horizontem: na desítky let dopředu. Kam třeba zamýšlíte vypouštět prací vodu z filtru? A neříkejte, že k rajčatům. To už je raději vyhnojte Roundupem. A napadlo vás někdy, že bazénová technologie nemusí být nutně uložená pod zemí? Pravda, mají to tak všichni. Ale udělali by to znovu?

Nyní vám ukážeme, nad čím vším musíte přemýšlet, než přijede bagr a hrábne do země. A pozor – některé obrázky nejsou vhodné pro idealisty. Jako třeba tento:

Stavební povolení: ano x ne

Psali jsme to v předchozím článku – přemýšlejte o bazénu jako o nemovitosti. Pro klid duše tedy navštivte místně příslušný stavební úřad, kde vám sdělí, zda jejich souhlas s vybudováním potřebujete, či nikoliv. Obecně, zamýšlíte-li bazén do velikosti 40 m2, pak podle aktuálně platné legislativy (březen 2021) nemusíte řešit nic. Pokud ovšem:

  • Žádná část stavby (a to včetně technického zázemí) nebude stát blíže než 2 metry od hranice pozemku.
  • Na pozemku již stojí objekt pro bydlení či rodinnou rekreaci. Stavíte-li tedy bazén dříve než dům, úřad vás nemine.
  • Splňujete koeficient zastavěnosti pozemku (KZP). Ten najdete v územním plánu, nicméně průšvih je, že každý úřad počítá zastavěnou plochu odlišně a taková betonová příjezdová cesta s plochou 50 m2 vám může z prostoru pro bazén řádně ukousnout.

U bazénu s rozlohou nad 40 m2 se návštěva stavebního úřadu stává povinností. Jenže pozor: některé stavební úřady považují zastřešení bazénu za vedlejší stavbu, podobně jako třeba pergolu. Takže plánujete-li k bazénu také zastřešení, povolení potřebujete už od 25 m2.

Co se děje pod povrchem?

To je dobré zjistit dříve, než se to provalí. A to doslova. Většinou z boku, ale občas i zespodu. Ano, mluvíme o spodní vodě, díky níž můžete snadno pozorovat, jak že to ten Archimédes v tom svém zákoně vlastně myslel: Těleso ponořené do tekutiny je nadlehčováno silou... a tak dále. Zkrátka si jakýkoliv laminátový, kompozitní, plastový či nerezový bazén usazený ve stavební jámě, do které proniká voda, představte jako plovoucí loď. A jakmile množství této spodní vody vystoupá nad úroveň hladiny vody v bazénu, udělá to křup a řach.

Jestli vás teď napadlo, že spodní voda přece nikdy nevystoupá tak vysoko, aby převýšila hladinu po okraj napuštěného bazénu, vzpomeňte si na zimu. V tomto období zůstává bazén poloprázdný a právě tehdy dochází k podobným průšvihům:

Jedním z řešení, jak se se spodní vodou vypořádat, je betonová konstrukce bazénu. Voda betonem neproteče, ale opět pozor: jen a pouze tehdy, pakliže se konstrukce lila v jednom kroku a současně se aplikovalo několik dalších (často nákladnějších) opatření – stavaři je znají jako bílou nebo černou vanu. Tradiční ztracené bednění tedy kvůli svislým spárám mezi jednotlivými segmenty vhodné není. A bohužel, ani obsyp zavlhlou směsí není vodovzdorný.

V případně výskytu spodní vody nebo nepropustné horniny ve stavební jámě se zkrátka jakákoliv úspora při realizaci vrátí v následujících letech v podobě dodatečných nákladů. Většinou násobně převyšujících onu ušetřenou částku. No řekněte, co s tím:

S výhledem – do budoucnosti

Ze zápraží šipkou rovnou do vody. Možná je to váš sen. Ale možná najdete pro bazén ještě lepší místo. Uvažujte, že váš bazén bude (jednou) mít také zastřešení. A přestože ta moderní vypadají opravdu dobře, chcete se na něj dívat z oken ložnice? Nebude příjemnější, když bazén i se zastřešením zasadíte do bujné zeleně dále od domu? Pod koruny stromů, mezi syté, životem kypící traviny či kvetoucí trvalky?

Pravda, stromy bývají vnímány jako úhlavní nepřítel bazénu. Ale pár listů na hladině možná vyhodnotíte jako menší zlo, než vyprahlý exanglický trávník, který atmosférou dvakrát nepřekypuje.

Pokud to jenom trochu jde, vždy doporučujeme vyhradit bazénu samostatný prostor. Každá část zahrady by totiž měla plnit nějakou funkci. A k bazénu ideálně náleží také zázemí v podobě zahradní kuchyně, pergoly či malého posezení. A jestliže jednou zatoužíte po venkovní sauně, bude její umístění v blízkosti bazénu logické. Uvažujte a plánujte tedy tak, ať máte u bazénu na vše zmíněné dostatek prostoru.

A pro jistotu ještě připomeneme jednu věc: jděte slunci vstříc, na osluněné místo. Příjem energie ze slunce je pro bazén zásadní, obzvláště máte-li jej zastřešený.

Zapojený, napuštěný

A jsme u těch rajčat. Prací voda z filtru se nevypouští do záhonků, stejně jako se čistá voda do bazénu nedopouští hadicí nataženou z garáže. A pokud někdo tvrdí, že je to přece běžná věc, nechal se napálit. A možná ještě slízne pěknou pokutu za nezákonné zasakování odpadních vod.

Připojení bazénu ke kanalizačnímu řádu a veřejnému vodovodu je nezbytnost – ve jménu vašeho pohodlí a nulových komplikací.

Bazén samozřejmě nefunguje bez elektrické energie, ale ani toto nelze vyřešit obyčejnou prodlužovačkou – která je bohužel často k vidění. Nejenže to není vkusné, ale ani bezpečné. Doporučujeme proto přivést k bazénu třífázovou přípojku pro napětí 400 V s pěti vodiči. A to i přestože třífázové zařízení v bazénu nezamýšlíte – ušetří vám to spoustu starostí. Společně s vodičem přiveďte také ochranný žlutozelený vodič s minimálním průřezem 6 mm2, protože ten obyčejný v přívodním vodiči nestačí, neodpovídá normě a určitě ani nechcete testovat uzemnění uniknuvšího proudu přes lidské tělo. Obzvláště ne v bazénu. Alternativou může být strojený zemnič, ale to už aby vás políbila sama štěstěna při hledání opravdu zkušeného elektrikáře.

Hlavně (ne) do země

Argumentace pro bazénovou technologii uloženou v zemi vždycky znějí rozumně: „Přece nechcete v zahradě další boudu? Čerpadlo musí být uložené pod úrovní hladiny. A navíc, mají to tak všichni.“ Ve skutečnosti se ale často jedná o pouhé vyhýbání se komplikacím s celým tím zdlouhavým procesem montáže technologií umístěných mimo plastovou šachtu. Nicméně jak vidíte, výsledek takové rychle odbyté práce pak stojí za to:

Ale co je bazén bez technologie? Nic víc než obyčejná nádrž s vodou – zvolna zatuchající. Proto se bazénovým technologiím budeme věnovat podrobněji zase příště.

Čtěte také: